Нетфлікс зняв серіал Infamia про ромів. Чи варто його дивитись?

15 жовтня 2023 р.

Марія Думитру - молода академічна діячка та феміністка ромського походження. Наразі вона є аспірантом в Норвезькому теологічному університеті в Осло, Норвегія, і займається дослідженням рабства ромів з гендерної перспективи в рамках програми докторського ступеня. Вона має ступінь магістра з гендерних досліджень в Центральноєвропейському університеті, а раніше працювала у дослідженні з ромами, які безпритульно живуть у Лондоні. Думитру також працювала в Світовому банку в Румунії, в ромському феміністському театрі "Гювліпен" (Giuvlipen) та організаціях в Осло, які працюють з нелегальними мігрантами, що займаються неофіційною працею. Сфера інтересів: рабство, безпритульність, інтерсекційний фемінізм, дослідження гендеру та ромської культури.

"Ви Роми до останнього подиху"

Крім того, що цей серіал розповідає про боротьбу молодої ромської жінки, яка мріє стати реп-виконавицею та йти за своїми мріями, він також показує реальні досвіди ненависті та расизму, з якими стикаються ромські жінки та чоловіки в Польщі та інших країнах Європи. Для тих, хто все ще не знає, ромська спільнота є найбільшою етнічною меншістю в Європі і найбільш дискримінованою.

Хоча цей серіал на Netflix викликав сильні враження щодо свободи, патріархату, музики та расизму, такі телевізійні шоу несуть відповідальність при показі расових спільнот, які в історичному контексті зазнавали несправедливостей, таких як рабство, Голокост, стерилізація, тягар століть антиігрового законодавства та маргіналізації.

Незважаючи на те, що він піднімає дискусії про досвід расизму, його формування та наратив, він все ж ґрунтується на стереотипних та упереджених зображеннях. Починаючи з того, що роми є мандрівниками, багато груп ромів постійно проживають. Якби серіал хотів би висвітлити соціальну критику, він не зобразив би усі стереотипи за 8 епізодів: нелегальний бізнес з наркотиками чи іншою незаконною діяльністю, такою як собачі бої, угоджені шлюби та продаж наречених, так званий «романо законо». Деякі з цих речей невідомі або не використовуються 12 мільйонами ромів, які належать до різноманітної та розмаїтої спільноти по всій Європі.

Незважаючи на те, що це художня творчість,вона дуже сильно надихнута реальними життєвими досвідами ромів, не лише в Польщі, а й в Європі загалом. Погроми і вбивства ромів, які показані у серіалі, не є окремими випадками або неповторними подіями. Це переінакшовані раніше розгроми, які відбулися в Польщі, і ми пригадуємо розгром у Млаві, серію жорстоких спустошень, які сталися в 1991 році, коли група з 200 молодих людей напали та проникла до домів ромів, що проживали у польському місті Млава, змушуючи їх втекти. Для читачів слід зазначити, що погром - це організований масовий убійство певної етнічної групи, і проти ромів воно сталося в багатьох східних і західних країнах. Деякі з найвідоміших відбулися в Румунії наприкінці 90-х років, закінчуючи чотирма вбивствами ромів. На початку 2000-х років інші погроми сталися у Венгрії, де нацистські напади забрали життя 6 ромів. Інші погроми відбулися в Італії в 2008 році, в Україні в 2020 році, і недавні в Іспанії в Хаені в 2022 році.

Хоча великі будинки, гангстери, родинні драми, "наркотичний бізнес", патріархат, торгівля нареченими чи інші винаходи Гадже є гарячими темами, неможливо не поставити запитання про те, як такий тип телесеріалів формує і підкріплює громадську думку, тим самим пробуджуючи нові упередження, що випливають зі старих стереотипів. Тут ми доходимо до обговорення антициганизму, ненависті до ромів, яка історично присутня у всіх країнах Європи, перекладаючись в століття гноблення та відчуження, і яка досі впливає на існування ромських спільнот по всій Європі.

Це не означає, що в цьому телевізійному фільмі не було аспектів, які можна було б позитивно відзначити. По-перше, ми спостерігаємо жорстокого ромського персонажа, який викликає інтерсекційну дискримінацію, з якою зіштовхуються ромські жінки. Його наполеглива праця зачаровує всіх сильними монологами, багатьма з них є феміністськими. Однак наратив намагається суттєво узагальнити ромські спільноти. Такі рядки як: "Правда, ц*гани вчаться бути патріархальними з народження." Або "У ромів є свої закони." Це не правда! Патріархат є явищем, закладеним в усіх суспільствах, і не був винаходом чоловіків-ромів. Однак через виключення і відсутність доступу до освіти і підтримки патріархат може бути присутнім серед цих спільнот, так само, як у будь-яких інших.

Крім того, для багатьох ромів цей "закон", що є неофіційною системою правосуддя, є наслідком інституційного расизму; цим не користуються більшість спільнот. Якщо він діє, то він функціонує через виключення та відсутність доступу до правосуддя. Крім того, інші есенціалістські елементи пов'язані з музикою, спадковим щастям, які природні для будь-якого рома, бо "це в крові". Подібні зображення зустрічаються і в інших фільмах, таких як "Кармен і Лола" або відомий серіал Netflix "Гострі картузи".

Деякі рядки фактично документовані: "Роми - найбільше дискримінована група в Європі", і в цей момент телесеріал виглядає як критика расистської системи. Однак загальний негативний образ персонажів, їх стиль, роботи, дизайн будинків, типи сімей, спосіб спілкування та одяг, домінував у наративі і саме це мали на увазі Гадже.

Крім того, хоча молодий персонаж відстоює цей заздалегідь заданий наратив (викликаючи внутрішні боротьби з маргінальністю, патріархатом, контролем і доступом до освіти), рішення про свободу знаходиться лише поза спільнотою. Оскільки ромська спільнота, як її зображено на початку, є внутрішньо патріархальною, ймовірно, гомофобною та загалом відсталою. Це саме відображення того, що ми (суспільство) думаємо про "ц*ган".

"Узагальнюючи, чи має цей телевізійний фільм расистські зображення? Так! Чи є всі сцени поганими? Ні! Чому?"

  1. Існує бажання відкрити обговорення по всьому світу про маргінальність, расизм і патріархат, особливо для тих спільнот, які все ще борються за визнання.
  2. Використання романесу, ромської мови - мови, яка була заборонена практично у всіх країнах Європи і тепер має переклади на понад 100 мов, слід відзначити як щось позитивне.
  3. Страх сказати, що ви є ромами через ворожість також має великий вплив, оскільки це переміщує проблему на контекст, а не на ромів або молодь. Роми скажуть, що вони є ромами, якщо знаходяться в безпечному та поважному оточенні.
  4. Сильні персонажі, такі як Гіта, її мати та бабуся, заслуговують на похвалу. Особливо слова, що надихають від мудрої бабусі: "Ми вибирали тих ромів, які розумні, а не тих, хто носить штани." Таким чином, вони викликають і владу, і патріархальні правила. Або "ми сильні, і ми не дозволимо нікому вам шкодити." Такі рядки демонструють солідарність і міцний зв'язок, який ці жінки можуть створити, щоб підтримувати молодих ромських жінок.
  5. Використання ромського прапора, Міжнародного дня Ромів (8 квітня) та інших символів, таких як "Nane Toha", важливої ромської пісні, є освітніми та кроком вперед у роботі над видимістю ромських спільнот.
  6. Солідарність зі сторони Гадже. Важливо надати надію тим ромам, які дивляться цей серіал і відчувають, що вони не самі, і що не-роми також борються проти антиромського расизму. Оскільки цей фільм був художнім, досвіди ненависті, показані в ньому, можуть віддзеркалювати щоденні життєві досвіди ромів.
  7. Нарешті, представництво (навіть якщо воно дуже стереотипне) - молодим ромам потрібне представництво. Нам всім потрібні люди з медіа, телебачення і мистецтва, з якими ми можемо ідентифікуватися. Нам необхідно, щоб персонажі, аналогічні Гіті, або персонажі, зіграні ромськими акторками, такими як Аліна Сербан або Міхаела Драган, стали загально прийнятими. Нам потрібні більше музичних гуртів, як Pretty Loud, чи митців, таких як Малґожата Мірга-Тас. Коли ми відкриваємо простір для таких голосів, ми говоримо мільйонам ромів, які є частиною європейського суспільства, але не можуть знайти своїх улюблених ромських артистів, персонажів, тому що їх ігнорують.

У кінці багато речей мають бути вдосконалені та випробовані, коли ми показуємо спільноту, яка була об'єктом історичного утиску в Європі. Проте є також позитивні уроки, які ми вивчили з цих серій, і один з них такий: не існує одного способу бути ромською дівчиною чи жінкою; не існує стандарту. Не має значення ваш стиль, ваша музика, чи ви жили в трущобах чи в привілейованому районі, чи маєте вас білих батьків, чи одружуєтеся з не-ромами, чи ви є ромом представником спільноти LGTBQI+ або ви світлої чи темної шкіри.

Якщо ви народилися ромом: "Ви Роми до останнього подиху".