Більше про проєкт «Жянес»
Це медіапроєкт ромської молодіжної організації «АРКА». Це новини ромської спільноти в Україні, інтерв’ю та життєві історії, цікаві факти, покликані руйнувати стереотипи.
Жянес
Чому ми боїмося ромів: коріння стереотипів та як з ними боротися
«Значить він – не справжній ром», – резюмувала моя співрозмовниця, коли я процитувала Володимира Яковенка, мого колегу і директора «АРКА» щодо способу життя спільноти, їхніх звичаїв, стосунків у сім'ї. Звідки такі висновки? Бо сказане Володимиром суперечило уявленням жінки про ромів. Та й сам пан Яковенко, на її думку, не відповідав класичному образу «цигана».
«Питання НЕ підтримки нацменшин в принципі стояти не може», – Олександр Осіпов
Інтерв'ю з Олександром Осіповим, Представником Уповноваженого з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів.
Як ромська мова з'явилась у Перекладачі. Або історія ромки, яка працює в Google
Віднедавна ромська мова з’явилася Google Translate разом з понад сотнею інших рідкісних мов. Ця новина неабияк потішила ромське ком’юніті. У компанії Google тоді зазначили, що підхід компанії полягає в тому, аби надавати пріоритет найбільш вживаним різновидам кожної мови. І що ромська мова має багато діалектів по всій Європі. І сьогодні (5 листопада) у Міжнародний день ромської мови ділимося історією людини, яка працювала над розробкою сервісу.
Мелодія рідної мови: як ромські діти пізнають себе через слова
Скільки і які стереотипи про ромів ви знаєте? А що відомо про культуру і традиції? Сьогодні знайомимо вас з людиною, яка своєю роботою доводить абсурдність упереджень і відкриває суспільству світ ромської мови. Анастасія Тамбовцева – етнічна українка, яка викладає ромську, веде популярний блог і просто переконана, що роми – «нормальні і адекватні люди». Тож говоримо про шлях до вивчення мови, інтеграцію в ромську громаду та ставлення українського ком’юніті.
"Наша історія ніколи не розповідалася нами. Її розказували через призму російських колонізаторів"
Про сприйняття російського колоніалізму західною аудиторією, вплив російської пропаганди в Європі, важливість українського голосу за кордоном; про українську та ромську ідентичність автора, а ще — про те, чому наш голос продовжує бути одним із головних з-поміж інших – у розмові з Максимом Еріставі.
Бути голосом ромів
Як французький письменник П'єр Шопіно працює з темою ромів Європи, оповідаючи історії цих людей.
«Українські роми не можуть існувати без України і Україна не може існувати без ромів»
Нещодавно у межах найбільшого розширення свого перекладача Google додав 110 нових мов, зокрема, і ромську. Як роми сприйняли цю новину? Чи допоможе це у питаннях консолідації та солідаризації ромських громад, з огляду на те, що своєї держави роми не мають? Яким нині є стан ромської мови в Україні та у світі? Про це Світлана Мялик запитала в українського етнографа ромського походження, фахівця з культури, історії та мови ромів, громадського активіста Януша Панченка.
Наталі Томенко: «Головним завданням «АРКА» є збереження ромської культурної спадщини
Про захист культурних цінностей в часи війни росії проти України йшлося на нещодавній Міжнародній конференції з питань відбудови України в Берліні. Участь у заході взяли ромські організації, які працюють в Україні та світі і захищають свої права та зберігають свою культурну спадщину. Світлана Мялик поспілкувалась з Наталі Томенко, заступницею директора Молодіжної агенції з адвокації ромської культури «АРКА», яка брала участь у конференції в Берліні.
Як роми долучаються до процесів оборони і відновлення України та відстоюють свої права
Ромська спільнота зазнавала утисків чи не в усіх країнах. Це другий після євреїв етнос, який був масово знищений нацистами. Проте після Другої світової ситуація змінилася на краще у низці європейських держав. А що в Україні? Про те, як роми долучаються до захисту і відновлення України, а також про гострі питання інтеграції ромів та зміни суспільного ставлення до меншини, говоримо з директором Молодіжної агенції з адвокації ромської культури «АРКА» Володимиром Яковенком.
Роми, що одягнули піксель. Історії з фронту
Віктор, Микола та Олексій — представники ромських спільнот України. Кожен із них носить у собі заховану історію болю та втрат. Але також витримки, власної перемоги та віри. Усі троє — різні й не схожі один на одного. Проте є те, що об'єднує цих ромських чоловіків: любов до своєї країни. Та готовність добровільно змінити цивільний одяг на військову форму.
Також в цьому розділі:
- «Щоб було не страшно бути ромом»: як активізм допомагає руйнувати стигму та упередження
- Світ має чути голоси етнічних груп. Історія кожного – важлива. Інтерв'ю з Ельмірою Какабаєвою
- Натан Маркман: “Мистецтво — єдиний спосіб, завдяки якому я можу говорити про важливе”
- Анастасія Тамбовцева: я хотіла не просто вивчати мову, а робити щось соціально корисне
- Життя в окупації: як ромський активіст декілька місяців прожив в окупованій Каховці
- “Я стояла в центрі, а кожен з них давав мені троянду”: Історії ромів-вчителів, які втілили мрію
- Випадки дискримінації ромів в Україні є, але це не інституційний расизм — Юліан Кондур
- Вони зламали стереотипи: історії ромів-медиків, які втілили мрію