Більше про проєкт «Жянес»
Це медіапроєкт ромської молодіжної організації «АРКА». Це новини ромської спільноти в Україні, інтерв’ю та життєві історії, цікаві факти, покликані руйнувати стереотипи.
Жянес

Паски-гіганти, святкування в родинному колі та застілля на цвинтарі: як роми святкують Великдень
Традиції святкування Великодня ромами в Україні — це завжди про давню історію, важливість родинних зібрань та зв’язок з предками. Єва Райська зібрала історії кількох ромських родин, які розповіли те, як готуються до Великодніх свят, зокрема, випікають паски. А ще — дізналась рецепт ромської паски.

Роми у фотографіях: як життя ромських спільнот фіксується через об’єктив
Інколи, щоб передати цілу історію, достатньо лише одного кадру плівки чи фотоапарату. Або навпаки: фотографія змушує більше розповісти про героя та створити після неї щось більше, ніж просто фото.

Чому роми (НЕ) «цигани»?
Чому сама спільнота продовжує називати себе «цигани», а у публічному просторі прийнятним є використання поняття «роми»? До прикладу, українці не люблять, коли їх називають «хохлами». Та й вихідці з Кавказу не кажуть на себе «хач». Пишу і млосно стає від цієї лексики, яку використовую лише, як ілюстрацію зневажливого звертання. І от тут перша відмінність: роми не вважають слово «цигани» якимось поганим, зневажливим чи образливим.

Циганська муза. Як Ліна Костенко писала про ромську поетку Папушу
«Розказані пісні», «Лісу, батьку мій», «Папуша, велика таємниця» – ці та інші вірші написані однією з найбільш відомих ромських поетес – Папушею, вона ж Броніслава Вайс. Про неї ми уже писали в нашому попередньому матеріалі, цього ж разу хочемо розповісти про те, як циганську поетесу зобразила у своїй поемі українська письменниця-«шістдесятниця» Ліна Костенко. Образ Папуші став одним з ключових у літературі, кіно, музиці, театрі та живописі.

Українські ромські жінки виступили на 69-й сесії ООН у Нью-Йорку. Що вони сказали світові?
У березні 2025 року українські ромські активістки вперше взяли участь у 69-й сесії Комісії ООН зі становища жінок як скоординована делегація. Вони стали голосом не лише вразливих категорій населення, а й представили нову хвилю жіночого лідерства, що формується всупереч війні та дискримінації.

Ромські письменники в літературі
Чи творили ромські письменники частину літпроцесу в минулому і чи присутні роми в літературі сьогодні? Ми вже розповідали про ромську класичну поетесу, одну з перших поеток у своїй етногромаді – Папушу. Тож продовжуємо далі відкривати світ найбільш яскравих представників письменництва ромського походження.

Чи потрібні ромські медіа? Баланс між інтеграцією та збереженням ідентичності
Питання окремих ромських медіа є складним і неоднозначним. З одного боку, спеціалізовані засоби масової інформації можуть стати ефективним інструментом для збереження культури, мови та традицій ромської спільноти. З іншого боку, прагнення до інтеграції ромів у суспільство може суперечити виокремленню медіа лише для однієї етнічної групи. Тож чи доцільно створювати окремі ромські ЗМІ, чи варто зосередитися на рівному представленні ромської тематики в загальносуспільних медіа?

Розриваючи кайдани стереотипів: ромські солдати у битві України за виживання
Більше тисячі ромів у лавах Збройних сил України стримують російську агресію і захищають Україну. Багато з них загинули або дістали поранення. Вони вважають себе українцями, невід'ємною частиною України, незважаючи на існування антициганізму та насильства проти них, що існувало до повномасштабного вторгнення Росії. Пропонуємо вашій увазі матеріали про військових ромів в Україні, які відстоюють свободу та незалежність держави та руйнують стереотипи, які підготували співголова Українського ромського адвокаційного альянсу «AУРА», заступниця директора «АРКА» Наталія Томенко та співголова Українського ромського адвокаційного альянсу «AУРА», науковий співробітник Інституту етнології Чеської академії наук Януш Панченко. Редакція - журналістка, редакторка «АРКА» Світлана Мялик, радник з міжнародних питань «Центральної ради німецьких сінті та ромів» Штефан Мюллер.

Позивний «Мадяр»: як родина ромського військового допомагає адаптації до цивільного життя
2022 рік суттєво змінив пріоритет для ромських спільнот України. Багато хто з ромських чоловіків поповнили лави ЗСУ, добровільно ставши на захист Української держави. Велика частина ромських громадських організацій сфокусували свою діяльність на волонтерському напрямі, та вже впродовж трьох років продовжують займатись гуманітарними потребами для найбільш вразливих ромських родин, які мешкають в Україні, а також і для тих, хто вимушено залишив свій дім.

Путінська війна проти меншин в Україні
Російська агресія проти України, яка ведеться з наміром знищити українську державність і ідентичність також означає, що росія має намір знищити теж існування й ідентичність її національних меншин і корінних народів.
Також в цьому розділі:
- День пам’яті жертв Голокосту: спогади й уроки
- Ромські корені у світі супергероїв: Marvel руйнує стереотипи?
- Ромські письменники в літературі: Папуша
- Історія про поцуплений російський танк. Резонанс та мистецьке відображення
- Чи знає АІ про ромів більше, ніж ми? Експеримент із чатом GPT
- Ромські та українські весільні традиції: схожість і символізм
- Між реальністю та романтикою: як Меріме описав світ ромів у новелі «Кармен»
- Шлюб з примусу? Або чому ромки плачуть на весіллі?
- Між освітою та війною: як окупація зруйнувала навчання ромських дітей
- Євген Магда: «Багатонаціональна політична нація є нашою конкурентною перевагою»