Відновлення України плануємо вже сьогодні: розпочалася міжнародна конференція

30 жовтня 2024 р. Конференції

Інтереси ромів завжди залишалися поза увагою, навіть у переломні моменти. Це ключова думка, яку озвучили учасники міжнародної конференції «Відновлення України та перспективи громадянського суспільства українських ромів». 

Захід відкрила Катаріна Матернова – Посолка Європейського Союзу в Україні. Дипломатка наголосила, що роми найбільш маргіналізована етнічна спільнота, яка до того ж не має своєї держави.

«Тому часто ромів наче не бачать, немає ромського посольства куди можна зателефонувати і поскаржитись на якісь недоліки чи проблеми. Завжди, коли виникала якась криза, то першими, хто страждав, були саме роми. Тому ми хочемо в Україні провести дослідження та зібрати факти, аби побачити реальний стан справ. Бо без цього неможливо формувати політику. Ставлення до меншин є важливим показником готовності щодо вступу України в ЄС», – зазначила пані Матернова. 

На фото: Катаріна Матернова – Посолка Європейського Союзу в Україні

Серед учасників конференції була й Єлені Тцецекоу – голова відділу Ромів та Кочівників Ради Європи. Вона розповіла про проєкти, які втілює Рада Європи задля підтримки ромського громадянського суспільства в Україні, а також наголосила, що становище ромів погіршилося через повномасштабне російське вторгнення. 

«Ми маємо низку заходів, що реалізує Рада Європи в Україні задля  включення національних меншин у загальний наратив. Україна підписала Конвенцію, яка захищає права етнічних спілок. Тож ми готуємося оцінити, як країна реалізує свої зобов’язання. Вже здійснено ряд моніторингових візитів. Експерти відзначили, що хоча скрутно всім громадянам, роми зазнають більшої дискримінації, а значить треба докласти особливих зусиль, щоб інтегрувати ромів у Стратегію відновлення. І ми вже маємо план заходів для підвищення стійкості ромської громади», – підкреслила Єлені Тцецекоу. 

Під час конференції виступив Матіас Шмале, координатор системи Організації Об'єднаних Націй та гуманітарний координатор в Україні. За його словами, з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну ООН співпрацює з ромським суспільством і бере до уваги усі потреби і проблеми, зокрема, ромських жінок і дітей.

«Діалог триває і надається допомога постраждалим від війни. Це, зокрема, реєстрація, надання документів та інші напрями підтримки, аби поліпшувати добробут людей ромської національності», - зазначив пан  Матіас Шмале.

На фото: Матіас Шмале – координатор системи Організації Об'єднаних Націй та гуманітарний координатор в Україні

Організатори конференції –  Молодіжна агенція з адвокації ромської культури «АРКА» у співпраці з Державною службою України з питань етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) та Центральною радою німецьких сінті та ромів. Конференція  відбувається за політичної підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні та Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

У підсумку конференції буде презентовано  позиційний документ, який інформуватиме український Уряд та міжнародну спільноту про потреби ромів в Україні та міститиме рекомендацій щодо того, як ці потреби та їхні права можуть бути найкращим чином задоволені в межах відновлення України та процесі вступу нашої держави до Європейського Союзу. 

«Ми глибоко переконані, що рівноправна участь ромів у процесах відновлення України, а також у вступі до Європейського Союзу є запорукою демократичного майбутнього нашої держави. Це залучення є показником зрілості нашого суспільства, яке цінує різноманітність та готове захищати права кожної етнічної спільноти. Сьогоднішня конференція дає нам можливість обговорити конкретні шляхи забезпечення прав і потреб ромів у процесі відновлення та визначити, яким чином Уряд України, міжнародна спільнота та ромське громадянське суспільство можуть спільно працювати для досягнення поставлених цілей», – зазначив виконавчий директор молодіжної агенції з адвокації ромської культури «АРКА» Володимир Яковенко.   

На фото: Володимир Яковенко – виконавчий директор молодіжної агенції з адвокації ромської культури «АРКА» 

У конференції також беруть участь представники державних інституцій, міжнародних організацій та ромських громадських структур. Упродовж конференції обговорюються  також питання нематеріальних потреб та викликів, що стоять перед ромами у процесах відновлення, матеріальні та фізичні потреби і виклики, кореляція між становищем ромів та процесом вступу України до Європейського Союзу.

Позиційний документ, підготовлений у підсумку конференції, буде розміщено на сайті «АРКА».   




Дивись також: