Юліан Кондур: «Приклади ефективного лідерства в громадах — це ключ до великих змін»

Суспільство

Про ідейність мами і її віру в громадські організації, про місце жінки в традиційній ромській родині та про те, чим вигідні роми для економіки України, — для «Ай ту Жянес. А ти знаєш?» розповідає координатор міжнародної благодійної організації Ромський жіночий фонд «Чіріклі» Юліан Кондур.

Член великої родини відомих ромських активістів і правозахисників Юліан Кондур продовжує розповідати про сімейну справу, життя та діяльність своїх братів та сестер — Земфіри, Володимира, Федора, Ліни й Капітоліни.

Першу частину подкасту слухайте тут. 

За словами Юліана, поштовх до створення Фонду «Чіріклі» (означає «пташка» у перекладі з ромської) в 1994-му дала матір — Юлія Кондур, а також сестра Земфіра, яка до неї дослухалася. Початком роботи фонду була діяльність його засновниць у Жіночій Раді при Ромській Асоціації в місті Ізмаїлі, яка опікувалася питаннями соціального захисту етнічних ромів у регіоні.

«Наша мама думала наперед, більше, ніж всі інші. Це була її ідея — створити громадську жіночу організацію, працювати з міжнародними партнерами. Батько був людиною системи: бачив можливості наявні, не сильно любив ризикувати. Мама ж — людина, яка мислила поза межами наявного, знала, що можна знайти ще можливості».

«Чіріклі» стала першою українською організацією, яка порушила питання прав ромських жінок в Україні на національному та міжнародному рівнях. 

«Ромські жінки були голосом в громаді, вони могли розповісти про наявні проблеми. В традиційних родинах часто жінка робить набагато більше: і працює вдома, і гроші заробляє, і за дітьми дивиться. А чоловік може контролювати це. В цьому ж і полягає консерватизм. Вони [мама і сестра, — ред.] бачили цю структуру всередині нашої громади і намагались дати більше можливостей дівчатам», — розповів Юліан Кондур.

Співрозмовник також наголосив, що ромські жінки і ромська спільнота загалом — дуже перспективне населення для розвитку економіки України. Зокрема й тому, що серед них багато дітей та молоді. 

«Я думаю, якщо буде більше освічених людей в нашій спільноті, то буде змінюватись не лише ставлення один до одного, але й сприйняття нас у наших суспільствах», — розповідає координатор міжнародної благодійної організації Ромський жіночий фонд «Чіріклі» Юліан Кондур. 

Слухайте повну розповідь у доданому аудіофайлі.

 

Слухайте також: