Юліан Кондур: Наш батько казав: «Треба розуміти, що ти робиш і бути професіоналом у своїй справі»
Суспільство
«Ай ту Жянес. А ти знаєш?» знайомить вас з обличчями ромської спільноти в Україні. Цього разу про свої витоки, ансамбль «Гарячі серця», про правозахист, як форму самозахисту та про те, як воно: бути шостою дитиною у сім’ї, — розповідає координатор міжнародної благодійної організації Ромський жіночий фонд «Чіріклі» Юліан Кондур.
В українській ромській спільноті важко знайти людину, яка б не знала чи не чула про сім’ю Кондур.
Земфіра — відома в Україні та за кордоном правозахисниця, яка є голосом ромських жінок вже понад 25 років. Наразі є менеджеркою проєктів офісу Ради Європи в Києві. Володимир — засновник Правозахисного ромського центру, представник Офісу Омбудсмана України. Правозахисники та активісти Федір, Ліна, Капітоліна та Юліан — усі вони діти Юлії та Анатолія Кондур, засновників Асоціації ромів Ізмаїла та Ромського жіночого фонду «Чіріклі».
Юліан, наймолодший у сім’ї, згадує батька, як людину, яка своїм прикладом показувала кожному, наскільки важливою є освіта.
«В 14 років мій батько поїхав навчатись в Київ. Тоді це було щось дуже виняткове, його батьки [бабуся та дідусь, — ред.] навіть не дуже хотіли, щоб він ходив у школу. Дідусь навіть поїхав за ним, щоб забрати його назад. Але бабуся наполягла, щоб він продовжив навчання. Наш батько завжди був символом наполегливості в здобутті освіти. Він завжди казав: «Треба розуміти, що ти робиш, бути професіоналом у своїй справі. Батько був професійним хореографом. Моя мама з ним разом відвідувала різні академічні класи, курси. Вона не була студенткою, хоч дуже хотіла. Так як вона більше займалась дітьми, будинком, то в неї, на жаль, не було такої можливості. Але мама каже, що всі наші дипломи — це і її теж. Ми усі теж так вважаємо».
Водночас, як підкреслює Юліан, мама — громадська активістка, мисткиня Юлія Кондур — дуже багато вчилась сама по життю, навіть не маючи вищої освіти.
Саме за її ініціативою у 1994 році було започатковано благодійну організацію «Ромський жіночий фонд «Чіріклі». Це перша українська організація, яка порушила питання прав ромських жінок в Україні на національному та міжнародному рівнях.
Слухайте аудіоверсію розмови в доданому аудіофайлі.
Слухайте також:
- «Людям не вгодиш»: Як воно — бути ромською журналісткою?
- «Будеш себе погано поводити – віддам циганам»: Наталія Зіневич про коріння стереотипів
- Арсен Медник: «Я зламав чимало стереотипів щодо ромів в ЗСУ»
- Між вигнанням і прийняттям: Валерій Сухомлинів про історію ромів та мову, яку зрозуміють усі
- «Не має значення з якої етнічної групи людина, якщо вона захищає Україну», — чеський дипломат Стулік
- Валерій Сухомлинів — про ромську душу, єврейську кров та українську долю
- Спільноти Ром, Дом, Лом. Хто вони та чи мають спільне коріння?
- Про джазову піаністку Марину Захарову. Або як звучить ромська музика у джазовому аранжуванні
- Петро Чорний: «Наш вибір єдиний. Це — перемога»
- У ромів на Різдво: «Роми святкують майже місяць: у ніч з 1 на 20 січня»