Валерій Сухомлинів — про ромську душу, єврейську кров та українську долю
Суспільство
Валерій Сухомлинів — співголова «Асоціації ромів України», історик і знаний голос столичної ромської громади відверто розповідає про своє життя, ідентичність і шлях до усвідомлення свого коріння. У першій частині подкасту «Ай ту Жянес. А ти знаєш?» слухайте про непрості витоки і те, як завдяки матері-неромці віднайшов та прийняв свою ромську сутність.
«З самого народження все було непросто. Записаний я за місцем народження - місто Трускавець. Але оскільки тоді в пологовому будинку була аварія, то сталось це фактично у пологовому будинку в сусідньому місті Дрогобич, у будинку колишнього Головного Рабина. І перше, що я побачив — це була хоральна Дрогобицька синагога. Орім того, я мало не вмер. Я був однією з найперших офіційно зафіксованих дітей із зараженням стафілококом. Коли потрібно було дати кров на переливання, виявилось, що згодилася лише кров єврейки. Я з гордістю тепер маю домішок у собі єврейської крові. І ставлюсь до цього народу з великою симпатією».
За словами Валерія Сухомлинова, його рідне місто Трускавець — курорт із давньою історією, ще з часів Австро-Угорської імперії. До війни там працювали переважно польські та єврейські медики. Але євреїв винищили, поляків виселили, і санаторії залишилися порожніми. Після війни їх заповнили учасники бойових дій і молоді медсестри, направлені на роботу за розподілом.
Так і його мама, учасниця війни, опинилася у Трускавці, де й познайомилася з його батьком — ромом, також учасником війни. Однак молоді батьки дуже рано розійшлися, а про те, що він має ромське походження, Сухомлинів дізнався випадково.
«Поки мама, яка працювала медсестрою, була на роботі, мене доглядали сусідки — як у артистичних родинах, де дитину доглядає той, хто вільний від виступів. І ось одного разу мене залишили з сусідкою, коли до будинку прийшла ромська жінка — молода, темношкіра, з великими чорними очима та африканськими кучерями. Вона була настільки колоритною, що інші діти її боялися. А я — навпаки, потягнувся до неї. Сусідка запросила жінку поворожити й залишила мене з нею на деякий час. Жінка довго зі мною спілкувалася, гралася, показувала картинки на картах, лагідно гладила мене по голові та плечах і повторювала: «Ти ж наш, ти ж наш». Саме вона першою відкрила мені правду. Коли повернулася мама, я їй одразу все розповів. Так я і дізнався, що я — ром».
Зростаючи у Трускавці, Валерій Сухомлинов спостерігав за життям ромської громади. Він бачив заможних ромів, які приїздили на курорт на оздоровлення, з юності розумів, що стереотипи про їхню бідність чи неосвіченість можуть бути хибними.
Особливо Валерія зацікавила мова. Він помітив, як сильно відрізняються діалекти ромів у різних місцевостях, навіть більше, ніж в українців.
«Юнаком я потрапив до ромського ансамблю. Там були роми з різних куточків Радянського Союзу, і саме тоді здійснилося моє бажання глибше пізнати ромську мову. Я познайомився з родиною музикантів Ерденків. Михайло Ерденко, до речі, був професором Київської консерваторії, наймолодшим професором в її історії — і він був ромом. Його нащадки дали мені в руки справжній ромський словник, виданий ще до Другої світової війни. Ця зустріч ще більше зміцнила моє бажання займатися мовознавством».
Повну версію подкасту слухайте у доданому аудіофайлі.
Слухайте також:
- «Не має значення з якої етнічної групи людина, якщо вона захищає Україну», — чеський дипломат Стулік
- Спільноти Ром, Дом, Лом. Хто вони та чи мають спільне коріння?
- Про джазову піаністку Марину Захарову. Або як звучить ромська музика у джазовому аранжуванні
- Петро Чорний: «Наш вибір єдиний. Це — перемога»
- У ромів на Різдво: «Роми святкують майже місяць: у ніч з 1 на 20 січня»
- А ти знаєш, як святкують Різдво у ромських родинах?
- Юліан Кондур: «Приклади ефективного лідерства в громадах — це ключ до великих змін»
- Юліан Кондур: Наш батько казав: «Треба розуміти, що ти робиш і бути професіоналом у своїй справі»
- «Кримські роми ідентифікували себе, як кримські татари. І ми ніколи не казали їм, що вони — інші»
- «Для України до 2014-го кримські татари, їхня історія, культура – це була «terra incognita»