Стереотип замість культури: як TikTok спрощує ромську ідентичність

15 липня 2025 р.

Давно не говорили про крінж, який панує в TikTok. Вже й не порахую, який це огляд за рахунком. Але користувачі цієї соцмережі не перестають дивувати своєю зашореністю та упередженістю. 

Цього разу принесла порцію коментарів. Звісно, не важко спрогнозувати, що саме пишуть про ромів у TikTok: суцільна зневага, насмішки і звинувачення ледь не в усіх смертних гріхах. Утім, коли йдеться про переодягання «в циган» —  тональність кардинально змінюється.

Життя, традиції і зовнішність: прокоментувати все

Почну з того, що користувачі створюють цілі канали, де висміюють життя ромів. Точніше не так. Просто публікують відео житла, весіль чи бородаті меми, під якими відкривається пекло. 

Під відео ошатних кілька поверхових будинків, зокрема, деякі з них в стилі палаців, читаємо: 

«На зламаних долях і людських сльозах» 

«У мене завжди питання до себе “звідки у них такі гроші?”»   

«Цікаво, чи хоч один ходить на роботу?»  

Утім ніяких фактів, які підтверджували б, що в будинках живуть роми, що це Закарпаття  — немає. Як і способу заробітку на таке житло. Але коли відсутність фактажу зупиняла коментаторів?.. Запитання риторичне.  

Не краща ситуація з реакцією на ромські традиційні весілля. Думаю, багато хто з вас бачив жінок з високими зачісками, яскравим макіяжем та в оксамитових сукнях. Вони виконують повільний танець, в якому деякі рухи нагадують ромську хореографію. І тільки з опису ми знаємо, що це весілля «циган Закарпаття». А що ж говорять у коментарях? 

«Один на всіх перукар, косметика, хореограф і корито…» 

«Скільки людей потрібно обікрасти, щоб так жити?»  

«Пока смотрел, коня украли»

Коментатори не надто оригінальні в своїх дотепах: незалежно від сюжетів відео, «жарти» про крадіжку фігурують завжди. І куди ж без лукізму — дискримінації за зовнішністю. Етнічний одяг, танці —  це ж так кумедно. Ніби сучасна мода створює широкий простір для різноманіття. Але ж то мода, а це — роми. 

Я етнічна українка. Тож давайте проведу паралелі з нашим «традиційним» весіллям. Міні ж можна бути саркастичною щодо своєї етногрупи, чи не так? Тож пити з туфельки нареченої, знімати зубами підв’язку, танцювати стриптиз і решта «оригінальних та дотепних» конкурсів — цілком нормально. А от традиція стриманості викликає осуд. А як щодо звичаїв у деяких провінціях Китаю, коли наречена плаче перед весіллям? У ромів це асоціюється лише зі шлюбом з примусу. А от китаянки це роблять через сум за домівкою і прощання з батьківською родиною. Не можна усміхатися як молодятам, так і гостям на весіллі у Конго. Ця традиція має право на існування? Заборонено бути стриманими лише ромам? Знову риторичне питання…

Гратися «в циган» — модно

Кардинально інша ситуація, коли йдеться про тематичні вечірки. Одягнути барвистий костюм і станцювати «циганочку» — отримати хвилю схвалення та підтримки. 

На одному з відео бачимо як кілька людей імітують ромський колектив: танцюють, співають. І у коментарях — емоджі з сердечками, вогники і запитання: «як замовити на своє свято». 

Щоправда, підпис до відео відповідає звичній риториці: «Ховайте гроші, цигани працюють». Як бажання розважитися поєднується зі стереотипами? І навіщо ж чесним людям вдавати з себе злодіїв? Чому ромський образ приваблює, якщо ж етнос — крадії? Щось геть нелогічно. Хоча коли це упередження були послідовними та розважливими. 

В іншому відео дівчати організували вечірку в «циганському стилі». Щоправда, сексуалізували свої образи. І знову користувачі TikTok у захваті: «отак треба», «як нудно я живу» і звісно ж вогники, сердечка, оплески… І порція крінжі: «Чого ніхто не заїхав на коні», «Хоча б щось вкрали?». А ще «геніальний» діалог: 

— Зараз цигани нагрянуть і всиплять на горіхи.  

— Ми уже їм всипали, і все забрали, що у них було. 

Спробую проаналізувати. Роми, які їздять на коні і крадуть — це класна тема для вечірки. І одягнувши нібито «ромське» вбрання, ти автоматично перетворюєшся на «них»: починаєш красти, давати на горіхи… Але це все одно приваблює, викликає захоплення і бажання повторити таку розвагу. Знову якийсь сумбур і відсутність логіки. 

Пригадуєте, як в серіалі «Емілі в Парижі» показали українку, яка краде з магазинів, яка не надто кмітлива? Пригадуєте, яку хвилю обурення це викликало? А як зазвичай показували українців в серіалах і кіно наших «сусідів»? Суцільний стереотип і зневага. Але саме такими сюжетами і формувалося ставлення «на болотах» до нас, як до чогось меншовартісного (так, чогось — бо суб’єктності в тих сюжетах не було). 

І зараз нація, яка сама століттями ставала об’єктом насмішок, стереотипізації і зневаги зберігає традицію знецінювання інших етносів. Так, це спадщина імперського минулого, де міг бути лише один «титульний» етнос, а решта —  менші брати. Але час відмовитися і від цього «надбання». Бо якщо одягаємо ромський костюм (наскільки він автентично ромський — інше питання), то прагнемо асоціюватися з волелюбним народом, який гарно співає, грає на музичних інструментах і танцює. Навіщо тягнути сюди крадіжки, горіхи і жебракування?