Спільноти Ром, Дом, Лом. Хто вони та чи мають спільне коріння?

Культура
07 лютого 2025 р.

Про Лом ми розповімо наступного разу. А сьогодні у подкасті «Ай ту Жянес. А ти знаєш?» нашим співрозмовником є представник групи Дом. Це 26-річний Камаль Келзі із Сирії, Алеппо. З ним поспілкувався Володимир Яковенко.

Трішки історичної довідки. Дом та Ром мають спільне коріння. Обидві спільноти є вихідцями з Індії, що можна прослідкувати в мові цих народів. Але Дом здебільшого мешкає на Близькому Сході. Відповідно Дом і Ром. Їхні шляхи були різні. Як і вплив країн та історичний контекст. Це вплинуло на формування цих груп.

Ось про що розповів у подкасті представник групи Дом Камаль Келзі. Пропонуємо найцікавіші цитати:

«Сирійці — дуже освічений народ […] Для молодого покоління в Європі школа та університет стали нормою. Часи змінилися кардинально за останнє століття, особливо за останні 50 років»

«Деякі Дом приєдналися до повстанців, інші втекли, а багато хто опинився у в’язниці. Один із моїх родичів намагався втекти з армії Асада, щоб приєднатися до повстанців. Його схопили, і ми досі не знаємо, чи він живий»

«Дом люди також боролися за свободу Сирії. Я знаю Дом чоловіків, які вирушили до Дамаска, щоб допомогти звільнити місто від Асада. Деякі були схоплені, інші загинули, але вони теж були частиною цієї боротьби»

«Приблизно 100 років тому серед народу Дом з’явилася нова професія—стоматологія. Завдяки вмінню виготовляти ювелірні вироби вони почали робити золоті та срібні зуби. Згодом це переросло в повноцінну стоматологію, і сьогодні близько 90% чоловіків Дом працюють у цій сфері»

«Під час геноциду вірмен у 1915 році народ Дом допомагав вірменським сім’ям, переховуючи їхніх дітей від переслідувань. Наприклад, дружина брата мого дідуся була вірменкою — її родина віддала її під опіку Дом, щоб урятувати від загибелі.

Багато вірменських батьків, рятуючи своїх дітей, передавали їх на виховання сім’ям Дом. Деякі з цих дітей згодом одружилися з представниками цієї спільноти та стали частиною їхньої громади. Це маловідомий, але важливий факт історії геноциду вірмен»

«Надія — це потужна сила. Якщо ми навчимося розуміти одне одного та вкладати свої знання і можливості в розвиток суспільства, ми зможемо зробити нашу країну кращим місцем для всіх»

 

Повний випуск подкасту слухайте у доданому аудіофайлі (розмова — англійською).