Шлюб з примусу? Або чому ромки плачуть на весіллі?
Чому наречена сумна? Це питання ставлять користувачі соцмереж, коли дивляться відео з ромських весіль. І одразу ж самі дають відповідь: йде за нелюба, насильно одружують, мала ще… Варіантів – безліч, але про звичайні, «людяні» пояснення всі чомусь забувають. Тож розповідаємо ми.
Не знаємо, чи бачили ви ці сюжети. Але виглядають вони так. Традиційне весілля. Наречена з нареченим йдуть до автівки, дівчина втирає сльози чи просто сумно схилила голову. Чому? Не повірите, але це мало пов'язано з її етнічним походженням. Це звичайна людська реакція. Так-так, наречені-українки теж плачуть. Ось фото з мого весілля в сльозах. Чому ридала? Бо реєстраторка зачитувала ліричний вірш. Його зміст вже не згадаю. Але факт зафіксовано. Наречена ридає. А що ж з ромськими дівчатами?
Володимир Яковенко, виконавчий директор «АРКА», так пояснює ці відео і сльози:
«Роми – звичайні люди. І вони по-різному проявляють свої емоції. Хтось сміється на весіллі, хтось плаче. Це різні реакції різних людей.
Так, є одна особливість. Загалом, не заведено бути надто емоційними, бурхливо проявляти свої почуття. Особливо це стосується неодружених чи незаміжніх. Це вважається некрасивим, невихованим.
А тепер про стереотип, що начебто дівчат насильно видають заміж. Можливо, десь таке зустрічається. Але! У переважній більшості дівчата виражають свої емоції через сльози. Бо, по-перше, вони залишають батьківський дім. У ромській традиції чоловік приводить дружину в свій дім. А значить, дівчина залишає свою сім’ю. І добре, коли пара з одно міста. Але часто буває, що дівчина має переїздити. Тож рідні та друзі залишаються далеко і вона не зможе бачитися з ними так часто, як звикла. По-друге, з весіллям дитинство закінчується. У ромській традиції подружжя вважається повністю самостійним і відповідає за свою родину, за свої дії. Тобто після одруження дитинство закінчується і починається доросле життя з усіма його і позитивними, і негативними аспектами. Звісно, це може лякати», - розповідає Володимир Яковенко.
Як бачите, цілком зрозуміле пояснення. Його можна застосувати до будь-якого етносу, а не лише до ромів. Тут мене хвилює інше. Чому люди звертають увагу на сльози ромки? Хіба мало відео з весіль, де плачуть матері молодих? Чи наречені-українки? Чому майже детективні пояснення стосуються ромської спільноти? Питання риторичне. А відповідь проста - стереотипи.
От в таких банальних, побутових ситуаціях проявляється реальне ставлення до громади. Якщо плаче, то лише через шлюб з примусу. Нічого загальнолюдського бути не може. Може. Головне, зняти шори і побачити це.
Читайте також:
- Ромські та українські весільні традиції: схожість і символізм
- Між реальністю та романтикою: як Меріме описав світ ромів у новелі «Кармен»
- Між освітою та війною: як окупація зруйнувала навчання ромських дітей
- Євген Магда: «Багатонаціональна політична нація є нашою конкурентною перевагою»
- Роми в українській літературі: як про них писав класик Михайло Коцюбинський
- Обговорення ромських питань на міжнародному рівні
- Олексій Панченко: «Коли наші повертались з бойового завдання живі, це була найбільша радість»
- Невинні слова, які принижують: чому поняття «інфоциганство» має зникнути
- Свята Сара Божа. Міфічна захисниця ромського народу, якій поклоняються роми світу
- Крадії дітей: чергова порція крінжі з TikTok