“Фотографія – це найкращий паспорт для мандрів”
Як фотографують життя словацьких ромів французьке подружжя Клод та Марі-Жозе Карре.
Клод і Марі-Жозе Карре – французькі фотографи, які вже понад 20 років документують життя ромів Східної Європи. У своїх мандрах вони фотографують побутове життя ромських спільнот, намагаючись привідкрити завісу життя цього народу у власній оптиці. Французьке подружжя Карре найчастіше у своїх мандрах повертаються до Словаччини. Тут проживає одна з найбільших ромських спільнот у Європі. У словацьких селах французькі фотографи неодноразово зупинялись надовго, щоб зафіксувати життя, яке непомітно перетікає у цих широтах, залишаючись часто закритим для інших.
Клод і Марі-Жозе Карре кажуть, що попри автентику цього доволі герметично закритого народу, сучасність та модерність щоразу сильніше проникає у їхній архаїчні традиції.
Зацікавленість документальною фотографією для французького подружжя була великої пристрастю ще з підліткового віку. Тоді обом дуже сподобалось фіксувати побачене на плівку, а далі роздивалятись деталі, щоби розповідати світу якусь конкретну історію. Ту, яку можна побачити лише очима через власний об'єктив.
“Фотографія – це найкращий паспорт для мандрів”, – міркують про свою професію Клод та Марі-Жозе Карре.
Спочатку герої фото французьких документалістів не одразу хотіли, аби об'єктив фіксував їхнє приватне життя. Для них радше фотографія була чимось дивним і незрозумілим. Проте, постійні поїздки та спілкування побудував більш привтаний та дружній простір, який сформовано не лише професійні , але передусім теплі стосунки між фготограми та їхніми героями чорно білих світлин. Згодом фотографування стало чимось невід'ємним й важливим для родини Карре. Вони не лише показують через свій об'єктив ромське життя, але й навчаються чогось нового для себе.
"Крім фото, ми щороку привозимо додому дещо більше, ніж просто фото: нові знання про спосіб життя цих людей. Звісно, це зовсім інший побут та правила, але він, незважаючи на складні умови проживання, завжди несе у собі радість, любов та людське тепло”, - згадує Клод та Марі-Жозе Карре.
Згодом французьке подружжя фотографів публікуються документальну фотокнигу “Otisk cest” про життя словацьких ромів - їхній побут, традиції, стиль життя, важливість ремесла та особисті історії героїв. А експозиції світлин Клод та Марі-Жозе Карре сьогодні відкривають музейні простори Чехії, Словаччини та Франції.
Читайте також:
- Ромські та українські весільні традиції: схожість і символізм
- Між реальністю та романтикою: як Меріме описав світ ромів у новелі «Кармен»
- Шлюб з примусу? Або чому ромки плачуть на весіллі?
- Між освітою та війною: як окупація зруйнувала навчання ромських дітей
- Євген Магда: «Багатонаціональна політична нація є нашою конкурентною перевагою»
- Роми в українській літературі: як про них писав класик Михайло Коцюбинський
- Обговорення ромських питань на міжнародному рівні
- Олексій Панченко: «Коли наші повертались з бойового завдання живі, це була найбільша радість»
- Невинні слова, які принижують: чому поняття «інфоциганство» має зникнути
- Свята Сара Божа. Міфічна захисниця ромського народу, якій поклоняються роми світу