Єдність у різноманітті: як війна ламає стереотипи щодо ромів
Адвокація
Вони тримають оборону нарівні з усіма, але чи готове суспільство побачити в ромах не лише жертв, а й героїв? Як участь ромів у війні впливає на подолання стереотипів? Міхаель Рот, Штефан Мюллер та Джонатан Мак розмірковують про те, як участь ромської спільноти у війні змінює її сприйняття в Україні та Європі, і чому відбудова України має бути інклюзивною.
Даний епізод створений на основі розмов, які відбулися під час однієї з найбільших європейських конференцій — CAFE KYIV 2025 у Берліні. Захід відвідали тисячі учасників, серед яких політики, активісти та представники громадянського суспільства. Обговорювали майбутнє України та її інтеграцію в європейський простір.
Один із ключових моментів конференції — виступ ромського ветерана Арсена Медника. Він вперше публічно розповів про свій досвід війни, життя та боротьбу. Ця історія зворушила багатьох учасників.
Слухайте: Арсен Медник: «Я зламав чимало стереотипів щодо ромів в ЗСУ»
«Роми — це не лише жертви. Вони відіграють важливу роль у війську, в суспільстві, в мистецтві», — наголошує Міхаель Рот, ексголова Комітету у закордонних справах Бундестагу.
«Права ромів — це права людини. Йдеться не про привілеї, а про рівність. Тому роми, як і всі інші меншини, заслуговують на ті ж права і ті ж можливості. Я бачу певні позитивні зрушення [щодо ставлення до ромів у суспільстві, — ред.]. Усе змінюється в правильному напрямку, однак попереду ще багато роботи», — підкреслює Міхаель Рот.
Про важливість таких історій і боротьбу з антициганізмом говорить і Джонатан Мак, фахівець дослідницького Центру з боротьби із антициганізмом в університеті Гейдельберга:
«Я вірю, що історія Арсена Медника може допомогти зламати стереотипи й подолати расизм, якщо суспільство усвідомить, що меншини — це активна його частина, яка робить внесок у захист країни, у розвиток демократії […] Бо коли ми говоримо про расизм, це не просто ситуація, де одна сторона — жертва, а інша — кривдник. Це питання про всіх нас, про те, як ми разом будуємо кращу країну, кращу спільноту, яка дає свободу і повагу кожному».
Чи змінюється ставлення до ромів завдяки їх участі в захисті країни? Штефан Мюллер, радник з міжнародних питань «Центральної ради німецьких сінті та ромів», ділиться своїми висновками:
«Ми вже зараз бачимо, що на політичному рівні уряд України визнає і відзначає, що роми захищають країну. Є програма — «Єдність у різноманітті». А з нагоди 2 серпня, Європейського дня пам’яті жертв геноциду ромів і сінті під час Голокосту, пан Стефанчук, голова Верховної Ради України, виголосив промову, в якій відзначив внесок ромів у цій війні. Згадав імена ромських воїнів, які загинули. Тож ми бачимо визнання.
Але одна справа — політичний рівень, інша — суспільство: наскільки населення насправді приймає це. Українські політики та міжнародні партнери мають робити більше. Окрім того, щоб говорити, що багато ромів воюють, треба працювати над тим, щоб у післявоєнній Україні роми справді мали можливості стати невід’ємною частиною країни».
Повну версію подкасту слухайте у доданому аудіофайлі.
Слухайте також:
- Не мовчати, але й не мстити: Як «Голос Ромні» будує міжкультурний діалог
- Вижити, щоб говорити: як Анжеліка Бєлова стала голосом ромських жінок?
- «VIP-циганка з ТікТоку»: як Зіна Прокопенко перетворює хейт у силу
- «Людям не вгодиш»: Як воно — бути ромською журналісткою?
- «Будеш себе погано поводити – віддам циганам»: Наталія Зіневич про коріння стереотипів
- Арсен Медник: «Я зламав чимало стереотипів щодо ромів в ЗСУ»
- Між вигнанням і прийняттям: Валерій Сухомлинів про історію ромів та мову, яку зрозуміють усі
- «Не має значення з якої етнічної групи людина, якщо вона захищає Україну», — чеський дипломат Стулік
- Валерій Сухомлинів — про ромську душу, єврейську кров та українську долю
- Спільноти Ром, Дом, Лом. Хто вони та чи мають спільне коріння?