Звернення з нагоди Дня пам'яті жертв Голокосту ромів
З початку серпня до кінця вересня вшановуємо памʼять закатованих під час Другої світової війни безневинних чоловіків, жінок, дітей через нацистську політику етноциду. 2 серпня світ вшановував 80 роковини геноциду ромів. Памʼятні заходи за участю високих міжнародних представників та ромських організацій відбулись у колишньому концтаборі Аушвіц-Біркенау.
У ті часи з окупованих країн було депортовано та спалено в концтаборах близько 500 тисяч ромів. Багато з них були знищені в таборах та під час каральних операцій. 29 вересня світ вшановуватиме День памʼяті трагедії Бабиного Яру. Під час німецької окупації Києва у 1941—1943 роках Бабин Яр став місцем масових розстрілів німецькими окупантами за етнічною ознакою — євреїв та ромів.
З нагоди Дня пам’яті жертв Голокосту ромів своє звернення оприлюднив Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук. За його словами, вшановуючи пам’ять загиблих у ті часи, сьогодні ми також об’єднуємося проти лиха, яке знову прийшло в наш спільний дім. «Міжетнічна злагода, єдність громади, почуття дружності та спільної долі – це те, що дає сили протистояти російському вторгненню і перемогти у війні», - сказав голова парламенту.
Руслан Стефанчук також наголосив, що «в сучасній Україні ромська національна спільнота є невід’ємною частиною українського народу, а історична правда про її геноцид, організований нацистським режимом, є частиною нашої спільної національної пам’яті». Пропонуємо вашій увазі повний текст Звернення Голови ВРУ Руслана Стефанчука з нагоди Дня памʼяті жертв геноциду ромів.
Руслан Стефанчук – голова Верховної Ради України:
«2 серпня Україна разом із усім світом вшановує День пам’яті жертв Голокосту ромів.
Цю пам’ятну дату встановили у 1996 році лідери ромських організацій з Європи та США на конференції «Геноцид – пам’ять – надія», яка проходила в колишньому нацистському концтаборі Аушвіц.
Цей день обрано не випадково. Ми пам’ятаємо, що в ніч на 3 серпня 1944 року в газових камерах нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау було вбито 2897 представників ромського народу. Світ пам’ятає цю трагедію як «Циганську ніч», і цього року ми відзначаємо 80 -ту річницю цього жахливого злочину.
Під час Другої світової війни через нацистську політику етноциду з окупованих країн було депортовано та спалено в концтаборах близько 500 тис. ромів. Багато з них були знищені в таборах, місцях кочівлі та під час каральних операцій. Найбільше постраждали роми, які проживали в Києві, на території нинішньої Автономної Республіки Крим і Закарпатської області, у Вінницькій, Одеській, Сумській, Черкаській та інших областях України.
У сучасній Україні ромська національна спільнота є невід’ємною частиною українського народу, а історична правда про її геноцид, організований нацистським режимом, є частиною нашої спільної національної пам’яті.
Українська держава послідовно впроваджує принципи рівності, інклюзії та участі для всіх національних меншин, включно з ромами. Сьогодні ми маємо все необхідне законодавство для забезпечення рівних можливостей для реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Наш Уряд прийняв Стратегію сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини в українському суспільстві на період до 2030 року. Цей документ визначає державну політику у сфері інтеграції ромів. У нас також є відповідні плани дій та необхідні інституційні механізми.
На жаль, як відомо, сьогодні Україна стикається зі збройною агресією з боку Російської Федерації. На нашій території точиться найбільша війна в Європі після закінчення Другої світової війни. Гинуть і страждають люди, в тому числі роми.
З початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року тисячі ромів стали на захист України, своїх міст і сіл, своїх родин. Стали широко відомі імена ромів Арсен Медика ( Арсен Медика ) з Київської області, Валерій Гальченко ( Валерій Гальченко ) з Одеси, Олексій Панченко ( Олексій Панченко ) із Запорізької області, Радик Фаркаш ( Радік Фаркаш ) з Ужгорода та багато інших.
Усі ми пам’ятаємо новину про захоплення російського танка ромами із села Любимівка на початку російського вторгнення. Увіковічені роми, які полягли на фронтах російсько-української війни: Давид Калина ( Девід Калина ), Андрій Салко ( Андрій Салко ), Золтан Бабяк ( Золтан Бабяк ) та інші.
Важливо відзначити значну самоорганізацію ромських НУО з початку повномасштабного вторгнення. Більшість з них з перших днів організували гуманітарну допомогу: продуктові набори, засоби гігієни, гаряче харчування, медикаменти та багато іншого.
Шановні колеги та друзі!
Сьогодні, з нагоди Дня пам’яті жертв Голокосту ромів, ми вшановуємо пам’ять загиблих у ті часи.
Сьогодні ми також об’єднуємося проти лиха, яке знову прийшло в наш спільний дім.
Міжетнічна злагода, єдність громади, почуття дружності та спільної долі – це те, що дає нам сили протистояти російському вторгненню.
Разом ми обов’язково переможемо у цій війні!»