«Ме — Українатар». Експозицію колажів українського художника представили у Німеччині
Хто такі роми України, чим вони видатні та яку роль відіграють у сучасному європейському суспільстві? Про це розповідає виставка колажів «Ме — Українатар», яка відкрилась на початку грудня у німецькому місті Гайдельберг. Виставка розширює бачення на ідентичність ромів з перспективи українського художника, митця Олександра Максимова та презентує його реальність на справжній образ народу — без стереотипів та упереджень. Через візуальність техніки аналогового колажу, автор запрошує познайомитись з ромами, які зробили значний внесок у формування українського суспільства, сприяючи розвитку культури, медицини, науки та суспільного руху.
«Ме — Українатар» з ромської мови означає «Я — Українець». Відтак головний посил бачення українського художника — репрезентувати ромів України в контексті української та ромської історії.
Серія розпочинається портретами військових ромів, котрі пішли на фронт, захищаючи свою неньку з часів Другої світової війни до сьогоднішнього повномасштабного російського вторгнення. Водночас у колажах представлені роми також з інших сфер діяльності, внесок яких у розвиток історичного контексту країни є значним. Це, зокрема, письменники, музиканти, лікарі, активісти. Серед найбільш виразних та яскравих героїв експозиції художник у своїх колажах зображує, наприклад, Раїсу Набаранчук — поетесу під творчим псевдонімом Рані Романі, представницю пласту ромської літератури, Михайла Козимиренка — поета, публіциста та перекладача, автора ромської абетки під творчим псевдонімом Міха Козимиренко, а також Ігоря Крикунова — Народного артиста України, режисера, актора театру і кіно, педагога, громадського діяча, засновника та керівника Академічного музично-драматичного ромського театру «Романс» у Києві. Вони — ті, хто розбивають стереотипне бачення ромської громади, стаючи рівними пліч-о-пліч з іншими народами та борються за краще майбутнє України у складі прогресивної Європи.
Виставка митця Олександра Максимова була презентована у місті Гайдельберг. Це німецьке місто розташоване на північному заході землі Баден-Вюртемберг. Колишня столиця Курпфальцу, відома своїм Старим центром, давнім університетом Рупрехта-Карла, величними руїнами замку, а також колишньою Палатинською бібліотекою, однією з найбільших книгозбірень Ренесансу, нині частково включеною до складу бібліотеки Гайдельберзького університету. Крім того, у Гайдельберзі розташований один із давніх Центрів історії ромів та сінті, який є середовищем створення культурних та соціальних ініціатив у Німеччині. Тож у просторі Центру відбулась дискусія за участю українських та німецьких спікерів: істориків, правозахисників, дослідників. Йшлося, зокрема, про важливість ромів України у побудові громадянського суспільства.
Кураторами виставками «Ме — Українатар» виступили мисткиня, правозахисниця, заступниця директора Молодіжної агенції з адвокації ромської культури «АРКА» Наталі Томенко та дослідниця ромської тематики, українська письменниця і журналістка Єва Райська. До міжнародного заходу та дискусії долучились також генеральна директорка Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» Роза Тапанова і німецький історик та дослідник Штефан Мюллер.
На фото: івент «Роми в Україні – борці за демократію, права людини та справедливість» (м. Гайдельберг, Німеччина)
Дивись також:
- Бачити, відчувати, пам’ятати: у музеї Бабиного Яру презентували нову виставку
- Переможці Програми підтримки ромських митців з України
- Виставка «Ме Українатар» у Дрогобичі
- «АРКА» відкрила виставку «Ме Українатар» в Івано-Франківську
- Вистава «Голоси, які мають імена» у Кракові
- Документальна вистава «Від дому до дому»