Ромська програма – на одній з найбільших конференцій в Європі
Понад п'ять тисяч учасників з України та європейських країн взяли участь у конференції CAFE KYIV 2025, яка відбулась у німецькій столиці. До Берліна з'їхалися політики, дипломати, військові, експерти, представники етнічних спільнот, громадських організацій з України та з європейських країн. Головні теми заходу – війна Росії проти України, відбудова України та шлях до Європейського Союзу
«Ромська громада – це найбільша меншина в Європі. Ми відчуваємо велику підтримку від німецької держави»
Уже традиційно, як і торік, Молодіжна агенція з адвокації ромської культури «АРКА» виступила офіційним партнером події. Загальна програма заходів нараховувала понад 100 локацій, серед яких круглі столи, дискусії, презентації та покази фільмів. Ромська програма складалась з двох заходів важливих для розуміння історії та сучасного життя ромської спільноти в Україні та світі. Це панельна дискусія «Роми в Україні: борці за демократію, справедливість та розмаїття», а також показ документального фільму «Голоси, які мають імена». Співголова Українського ромського адвокаційного альянсу «AУРА» та заступниця директора «АРКА» Наталія Томенко, зазначила, що «АРКА» вкотре виступає офіційним партнером конференції CAFE KYIV 2025 та відчуває велику підтримку і солідарність від інших етноменшин, які присутні на заході. «Зокрема, це кримські татари. Ми також відчуваємо велику підтримку від німецької держави. Вони зацікавлені у підтримці ромських ініціатив в Україні. Зокрема, тому, що Німеччина є відповідальною за ті страшні періоди історичного минулого», – зауважила Наталія Томенко. Вона нагадала, що ромська громада – це найбільша меншина в Європі. І якщо ми підтримуємо цю громаду, то це означає, що ми є солідарними з усіма етнічними меншини у Європі.
На фото: учасники панельної дискусії «Роми в Україні: борці за демократію, справедливість та розмаїття»
«Нині тисячі ромів воюють за свою сім'ю, свій дім і свою країну – Україну»
Під час панельної дискусії відбувся перший виступ ромського ветерана ЗСУ Арсена Медника перед європейською аудиторією, зокрема, німецькими, українськими та ромськими активістами. Ветеран розповів як почалась повномасштабна війна Росії проти України, як добровольцем долучився до української армії і те, як люди сприймали його ромське походження та мусульманську віру.
«Спочатку ставлення було скептичне, а потім в процесі служби і захисту України, оцінили мої людські якості. Зрозуміли, що не має значення якої ти національності та походження. Я був чесним і справедливим. Якщо когось хотіли принизити, то я був на його стороні, був за правду», – розповів Арсен Медник. Ромський військовий захищав Україну два з половиною роки, дістав важкі поранення, перебував у комі. Після повернення з фронту мав важку адаптацію та зміну життєвих цінностей. За його словами, нині тисячі ромів воюють за свою сім'ю, свій дім і свою країну – Україну. «Хотів би, аби сприймали нас, як рівноправних громадян України. Щоб змінилось ставлення до ромів, які могли б отримати освіту і працювати. Ми такі ж люди, як і всі. В нас такі ж потреби. Ми хочемо жити, працювати і бути щасливими», – наголосив Арсен Медник.
Інтерв'ю з ромським ветераном Арсеном Медником можна послухати у подкасті «Ай ту жянес. А ти знаєш?»
На фото: Арсен Медника
«У будь-якій сфері, як політика, бізнес, мистецтво, роми є важливою частиною нашого суспільства»
Виступ ромського ветерана під час панельної дискусії не залишив байдужими її учасників. Як наголосив колишній Державний міністр у справах Європи Міністерства закордонних справ Німеччини та голова Комітету у закордонних справах Бундестагу 20-го скликання (посада чинна до 25.03.2025 - авт.) Міхаель Рот, роми, які є найбільшою етноспільнотою в Європі, не є жертвами, а є воїнами, нашими героями і ми маємо визнавати вклад ромів у наше суспільство. «У будь-якій сфері, як політика, бізнес, мистецтво, роми є важливою частиною нашого суспільства і ми маємо привносити ромську душу і ромську спільноту ближче до нашої спільноти, інтегрувати в наше суспільство. Чутлива історія Арсена Медника, який воював за демократію і свободу України і також за свободу і демократію європейського суспільства. Він зробив все, що в його силах, щоб зупинити російський імперіалізм. І ми вдячні йому за це», – наголосим Міхаель Рот. Німецький політик висловив сподівання, що українське суспільство зможе об'єднатися, подолати стереотипи і надати рівні права всім меншинам та долучити їх до відновлення України.
«Для нас дуже важливо показувати, що роми є в ЗСУ і ми гордимось цим»
За словами співголови Українського ромського адвокаційного альянсу «AУРА» та заступниці директора «АРКА» Наталії Томенко, команда давно планувала запросити українського ромського ветерана на заходи, які проводяться і в Україні, і за кордоном. «І це перший раз коли у нас така можливість з'явилася. Для нас дуже важливо показувати, що роми є також в ЗСУ і ми гордимось, що Арсен Медник наш захисник. Він розповідає свою історію для українського суспільства, тому ромська тематика стає все ближчою і суспільство об'єднується. Тематика війни, яка б не була страшна на сьогодні, але спільне горе нас об'єднує», – зазначила Наталія Томенко.
На фото: Януш Панченко, з команди «АРКА», Арсен Медник, ветеран, Сергій Притула, Наталі Томенко з команди «АРКА»
«Є велике сподівання на те, що стереотипи будуть зламані і їх не буде в українському суспільстві»
Радник з міжнародних питань «Центральної ради німецьких сінті та ромів» Штефан Мюллер, який модерував панельну дискусію «Роми в Україні: борці за демократію, справедливість та розмаїття» розповів про історію співпраці з «АРКА» та важливість проведення заходів на участю громадських організацій на кшталт CAFE KYIV 2025.
«Цього року ромські громадські організації представлені на цьому заході. Це один з найбільших заходів громадських організацій. Ми обговорили різні аспекти життя ромів в Україні і за кордоном, зокрема, куди чимало ромів поїхали через війну», – підкреслив Штефан Мюллер.
На його думку, завдяки таким заходам є велике сподівання на те, що стереотипи будуть зламані і їх не буде в українському суспільстві.
«До початку повномасштабного вторгнення Росії роми мали досвід утисків, дискримінації, жорстокості щодо них від інших громадян українського суспільства. І з початку повномасштабного вторгнення Росії велика кількість ромів пішла служити в ЗСУ і захищати Батьківщину. І це було чимось дуже непередбачуваним. І це, дійсно, може змінити ставлення українців до ромів. Адже велика кількість ромських чоловіків на фронті захищає Україну», – зауважив Штефан Мюллер.
На фото: Штефан Мюллер
«Роми можуть працювати на благо України, захищати її, допомагати країні ставати більш толерантною та інклюзивною і розвивати майбутнє»
Вражений виступом ромського ветерана Арсена Медника на конференції і Джонатан Мак. Чоловік працює в дослідницькому Центрі з боротьби із антициганізмом в університеті Гейдельберга і також є одним із засновників організації, яка зараз допомагає ромським біженцям у Німеччині.
«Арсен є героєм України і ромським героєм. Він своїм прикладом показує, що роми є невід'ємною частиною українського суспільства. Він розповідав, що його родина була врятована українськими військовими і він відчував, що це його обов'язок піти захищати Україну і свою сім'ю, і родини інших українців. Коли ми розповідаємо про ромів та їхній досвід дискримінації та утисків, то часто чуємо наративи, що роми є жертвами порушення прав людини і дискримінації. Але історія Арсена показує, що роми мають суб'єктність, що вони можуть працювати на благо України, захищати її, допомагати країні ставати більш толерантною та інклюзивною і розвивати майбутнє. Дуже часто про ці історії не чують. Тому важливо доносити ці історії суспільству», – зазначив Джонатан Мак.
За його словами, боротьба України за демократію, свободу і права людини потребує сильного громадянського суспільства.
«CAFE KYIV 2025 є такою платформою, де збираються представники громадянського суспільства і спілкуються. І це важливо, щоб знаходити нові шляхи зміцнення громадянського суспільства. Щодо вкладу ромів в українське суспільство і у боротьбу за українську територіальну незалежність і цілісність, то ми наголошуємо, що цей вклад має бути визнаним. І я завжди працював над тим, щоб посилити ромське самоврядування, щоб включати ромів у роботу громадянського суспільства як в Європі, так і в Україні. І ми продовжуємо це робити», – наголосив активіст.
«Зараз багато ромів на фронті захищають Україну. І багато з них віддали своє життя в цій боротьбі. Ми хочемо, щоб бачили приклади цих людей»
Співголова Українського ромського адвокаційного альянсу «AУРА», науковий співробітник Інституту етнології Чеської академії наук Януш Панченко каже, що це вперше коли ромський ветеран поділився своїм досвідом в Європі.
«Можливо, і в Україні такого не було. Тому це було важливо і цікаво. Роми дуже видимі в Україні. Якщо порівняти різні етноси України за кількістю, то роми не будуть на першому місці за кількістю. Але за своєю видимістю вони будуть на першому місці і зазвичай це негативна видимість. Але цим прикладом показано, що зараз багато ромів на фронті захищають Україну. І багато з них віддали своє життя в цій боротьбі. Ми хочемо, щоб бачили приклади цих людей. Бо, на жаль, про них знають мало. Хоча більше тисячі ромів на фронті. Здебільшого про це знають люди, які цікавляться цією темою, або до неї долучені. В широкому загалі більшість людей про це не знає. І саме через такі виступи хочемо більше розповідати про це і для жителів України, і для Європи», – наголосив Януш Панченко.
На фото: Арсен Медник (ліворуч), Януш Панченко (праворуч)
Учасники конференції охоче спілкувалися з ромським ветераном поза панельними дискусіями та дякували за захист України і спільну боротьбу. Зокрема, подякував Арсену Меднику і волонтер, очільник однойменного фонду Сергій Притула. Його фонд, нагадаю, займається допомогою ЗСУ та постраждалим від російсько - української війни і цьогоріч вперше був представлений на конференції CAFE KYIV 2025 у Берліні.
«Важливо донести посилання про те, що роми є невід'ємною частиною українського суспільства»
Ще одним важливим заходом у ромській програмі під час конференції CAFE KYIV 2025 став показ документального фільму «Голоси, які мають імена». Фільм створений на основі архівів Молодіжної агенції з адвокації ромської культури «АРКА» та інтерв'ю з ромами, які були надані Українським центром вивчення історії Голокосту. Стрічка досліджує нацистський геноцид ромів в Україні в 1940-х роках та сучасний досвід ромських громад в умовах нинішньої війни Росії проти України. Фільм був знятий у 2023 у рамках проєкту реалізованого за підтримки Фонду EVZ (Фонд «Пам'ять, відповідальність і майбутнє» - ред.). Як розповіла Наталія Томенко, у фільмі присутні дві сюжетні лінії. «Це геноцид ромів під час Другої світової війни і сучасна війна та участь ромів і ромської громади у захисті своєї країни. Цікаво, що ці дві лінії переплітаються. І коли глядач дивиться фільм, то тяжко відрізнити, де минуле, а де сучасне, бо досвід дуже схожий», – зазначила Наталія Томенко.
На фото: показу фільм «Голоси, які мають імена»
Радник з міжнародних питань «Центральної ради німецьких сінті та ромів» Штефан Мюллер розповідаючи про роботу над фільмом зазначив, що було важливо донести посилання про те, що роми є невід'ємною частиною українського суспільства. «Ми вибрали цей фільм для показу, бо він розказує історію вкладу ромських захисників у боротьбу з агресором. І це один з найбільших вкладів ромів в українське суспільство», – підкреслив Мюллер.
Після перегляду фільму «Голоси, які мають імена» його автори та глядачі змогли обговорити історичні аспекти і те, з якими проблемами нині стикається ромська спільнота в Україні та світі.
Фото у матеріалі: Світлана Мялик
See also
- У Нью-Йорку триває 69-а сесія Комісії ООН зі становища жінок
- У Берліні відбувся показ фільму про геноцид ромського народу
- Міхаель Рот: «Роми є найбільшою етноспільнотою Європи. І ми маємо визнавати їхній внесок»
- Humanitarian Aid, Human Rights, Equality: Challenges faced by the Roma Community
- Participation in the panel discussion “Challenges Faced by Ukrainian Roma in the Ukraine”
- Attitude towards minorities is an important indicator of Ukraine's readiness to accede to the EU
- A networking meeting between civil society participants
- We are already planning the restoration of Ukraine: an international conference has begun
- Participation in DEZIM CONFERENCE 2024
- The Art of Memory: How the Romani Tragedy Resurrects from Oblivion
- The Forum dedicated to the 140th Anniversary of the Female Movement in Ukraine
- "Romanis must be included in the processes of Ukraine’s Reconstruction", – Volodymyr Yakovenko
- The event "Roma contribution to the Recovery of Ukraine"
- The Council of Europe Dialogue with Roma and Traveler civil society
- Conference on Ukraine's recovery in Berlin
- Educational event "Roma in Ukraine - fighters for democracy, human rights and justice" was held
- Ukrainian Decolonization: the Untold Roma Stories
- Public event "Roma in Ukraine – Fighters for Democracy, Human Rights and Justice"
- Mapping the Challenges faced by Ukrainian Roma in a War Time and Overcoming the Obstacles
- Cafe Kyiv event took place in Berlin
- Respect, Recognition and Rights of National Minorities in Ukraine
- Consultation meeting on opportunities for Roma youth realization
- Meeting with a member of the Bundestag
- Conference “Roma as an integral part of Ukrainian society”
- Forum of Roma civil society
- "The Russian War Against Ukraine and Its Consequences for Roma" conference
- First day of Roma Civil Society Forum
- The Sastipe project
- The project Through my mind
- DIKH HE NA BISTER - Roma Genocide Remembrance Initiative