«Не має значення з якої етнічної групи людина, якщо вона захищає Україну», — чеський дипломат Стулік

Society
Feb. 21, 2025

Нещодавно Чехія стала державою, яка на офіційному рівні засудила злочинні дії радянської влади проти кримськотатарського народу і визнала депортацію кримських татар 1944 року геноцидом. Що сприяло ухваленню чеським Сенатом цього важливого рішення, якою є політика Чехії щодо прав людини та етнічних спільнот? Як змінюється ставлення більшості чеського етнічного населення щодо меншин, чи допомагає той факт, що Чехія є членом ЄС? Як відбуваються процеси інтеграція ромів у чеське суспільство і водночас збереження ідентичності ромської громади в Чехії? А ще – про формування політичної нації українців, йдеться у новому подкасті «Ай ту жянес. А ти знаєш?». Світлана Мялик запросила до розмови чеського дипломата, Уповноваженого чеського МЗС з питань Східного партнерства Давіда Стуліка. 

Говорячи про проблематику чеської політики щодо національних меншин Давід Стулік зазначив, що традиції політики Вацлава Гавела (першого президента Чехії  – ред.) передбачають, що міжнародні відносини повинні включати не тільки геополітичні аспекти, але також такі аспекти, як права людини, права меншин.

«Чехія в ЄС, де пошана до прав людини, до прав меншин стоїть дуже високо на порядку денному. Тому вдається більше і більше ромських співгромадян інтегрувати в життя суспільства.

Чехія стає  все більше і більше толерантним суспільством, яке не базується на етнічних принципах, а базується більше на громадських принципах, що є дуже важливим.

Один фактор, що не має значення  –  з якої етнічної групи чи з якої меншини людина є, якщо вона, наприклад, йде і захищає Україну

Створено український політичний народ, політичну націю, не на основі українського етносу, але на основі цих цінностей, які зараз є, притаманні, або з якими ідентифікується українська держава. Це почалося з Революції гідності. І гідність – це поняття не етнічне, це поняття людське, яке близьке людям різного походження. Тому до таких цінностей можуть долучитися, з ними ідентифікуватися українські роми, українські поляки, українські кримські татари. Вони тоді стають політичними українцями. Я так називаю це поняття», – розповів Давід Стулік.

Повний випуск подкасту слухайте у доданому аудіофайлі.