Бачити, відчувати, пам’ятати: у музеї Бабиного Яру презентували нову виставку

Sept. 9, 2024 Exhibitions

Виставка «Їхня пам'ять моїми очима» доступна для відвідувачів Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр». Свідчення очевидців геноциду часів Другої світової поєднані з візуальними матеріалами презентувала молодіжна агенція адвокації ромської культури «АРКА».     

Ця експозиція – це глибока та емоційна подорож в історію, де кожен візуальний матеріал розповідає особисту історію жертви чи свідка. Вона присвячена пам'яті ромів, які пережили нацистський геноцид часів Другої світової війни чи їхнім загиблим рідним. 

На виставці представлено документальні свідчення та графічні матеріали, які емоційно зображують історію, що оповідається. Завдяки матеріалам ми можемо побачити ті моменти, які залишаються поза офіційними хроніками, поспівпереживати болю. Адже розповідають – діти. Візуалізувала оповіді про геноцид художниця Наталі Томенко. 

«Кожен постер до персональної історії я робила з позиції ромської мисткині. А ще, що важливіше, з позиції нащадка, онуки людини, яка пережила геноцид. Ця тема для мене близька, ця тема порушувалася у моїй сім’ї. Історії виставки – це історії дітей, історії їхнього виживання. Які стратегії обирали діти, щоб зберегти не лише власні життя, а й життя близьких», – поділилася Наталі Томенко.      

Ілюстрація: Наталі Томенко 

У різних країнах трагедія, що сталася з ромами, відбувалась по різному, але те, що було безумовно спільним для всіх численних груп в різних країнах – страждання дітей. Автори виставки сподіваються, що пошук спільних символів та уявлень про минуле послужить поштовхом до напрацювання нових форм репрезентації ромами власної історії в публічному просторі. Проєкт має на меті привернути увагу до проблем дитинства в сучасних умовах ромофобії та російсько-української війни.  

«Проєкт актуальний і сьогодні. Адже через повномасштабне вторгнення страждають діти, і ромські діти в тому числі. А разом з тим війни відбуваються в кількох куточках нашої планети. Тож це свого роду інтернаціональний проєкт, який експонувався і за кордоном. Я хочу, щоб якомога більше людей побачили ці матеріали. Наративи, візуальне наповнення дадуть змогу наблизитися до ромської громади і побачити, що роми – такі ж люди, які й інші. Як українці, євреї, як кримські татари. Що роми є частиною українського суспільства», – підкреслила художниця проєкту, заступниця директора «АРКА» Наталі Томенко.       

Експозиція підкреслює важливість збереження спогадів. Через ці особисті історії ми маємо можливість не просто дізнатися про події минулого, а й відчути емоції тих, хто пройшов через це. Важливо не лише зберегти пам'ять про трагедію, але й глибоко усвідомити, що кожна втрата – це більше, ніж статистика. Це зруйновані родини, знищені долі та цілі світи.  

Ілюстрація: Наталі Томенко 

Збереження цих свідчень має велике значення для гідного вшанування пам’яті. Виставка – це нагадування, що наша історія складається з мільйонів таких життів. Це нагадування про цінність людського життя і про те, як важливо пам'ятати тих, хто загинув, щоб їхня жертва не була марною.

Виставку можна переглянути до кінця вересня за адресою: м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, 44. 

Ілюстрація: Наталі Томенко