59% ромів стикалися з проблемами доступу до шкільної освіти: результати дослідження
Україна продовжує обговорювати повоєнне відновлення, і це питання виходить за межі лише відбудови інфраструктури. Відновлення має стосуватися всіх без винятку сфер із залученням усіх етнічних груп. Одним із ключових аспектів цієї роботи є забезпечення рівних можливостей для найбільш маргіналізованих груп, таких як ромська спільнота.
Підтвердженням цьому є дослідження, яке презентувала молодіжна агенція з адвокації ромської культури «АРКА» під час пресконференції в «Інтерфакс-Україна». Моніторинг показує, з якими труднощами в здобутті освіти зіштовхується ромська спільнота.
Зокрема:
– 47% ромських родин були змушені переселитися через війну. Більшість з них не мають належного доступу до державних послуг, у тому числі до освіти, що ускладнює адаптацію до нових умов.
– 59% ромів стикалися з проблемами доступу до шкільної освіти через відсутність технічних засобів для дистанційного навчання. Майже 90% ромських дітей не мають можливості повноцінно навчатися онлайн, що ще більше збільшує освітню прогалину.
– серед студентів та молоді 43% відчули дискримінацію під час навчання, включаючи випадки булінгу та нерівного ставлення.
А разом з тим більша частина ромських сімей опитаних студентів не мають дискримінаційного чи стереотипного мислення за ознакою статі щодо вступу та навчання у ВНЗ своїх дітей. Важливо, що навіть за бажання продовжувати навчання, випускникам часто не вистачає рівня знань, отриманих у школі для успішного складання ЗНО/НМТ. Також зустрічаються певні труднощі із розумінням процедури вступу та подачі документів. Варто зазначити, що контрактна форма навчання більш доступна і не вимагає високих прохідних балів, однак не всі батьки можуть оплачувати навчання своїх дітей.
«Ми часто чуємо: «Роми просто не хочуть вчитися». Проте це – черговий стереотип щодо етногрупи. Попри бажання батьків дати освіту дітям, родини мають об’єктивні перепони на цьому шляху. Утім зараз ми маємо можливість змінити ситуацію на краще. Євроінтеграція України передбачає у тому числі низку заходів для включення етнічних груп у всі суспільні процеси. Повоєнне відновлення держави – це поворотний момент. Зауважу, ромська спільнота не вимагає особливого ставлення, йдеться лише про дотримання законодавчих норм. Ромське ком’юніті має експертизу, яка може бути використана для реалізації прав національних меншин», – розповів Володимир Яковенко, директор Молодіжної агенції з адвокації ромської культури «АРКА».
Ознайомитися з дослідженням можна тут: результати моніторингу
Освіта ромів – лише одна сфера, яка потребує уваги держави. Інклюзія ромської спільноти – комплексне питання. Його важливість підкреслює той факт, що серед вимог вступу України до ЄС – поліпшення становища ромів й інших уразливих категорій.
Детально питання включення ромів у процеси відбудови будуть розглянуті на Міжнародній конференції «Відновлення України та перспективи громадянського суспільства українських ромів». Вона відбудеться 30 жовтня 2024 року в Києві та стане ще одним важливим кроком у просуванні та зміцненні становища ромів як невід’ємної частини українського суспільства.
Кількість ромів в Україні, за неофіційними оцінками, становить близько 400 000 осіб, що суттєво перевищує дані офіційного перепису 2001 року. Роми в Україні стикаються з багатьма викликами, зокрема з антициганізмом, відсутністю документів та доступу до освіти, які загострилися внаслідок війни. Близько 100 000 ромів стали біженцями, а ще стільки ж – внутрішньо переміщеними особами. У цей період багато жінок взяли на себе відповідальність за свої родини, оскільки чоловіки пішли на фронт. Ці питання потребують термінового вирішення з боку української влади та міжнародних партнерів, щоб запобігти ще більшому погіршенню ситуації.
«Процес вступу України до Європейського Союзу відкриває можливості для адаптації законодавства та політики країни до вимог ЄС. Разом з тим проблем ромської громади загострилися через повномасштабне вторгнення Росії. Основні пріоритети включають боротьбу з дискримінацією, соціальну інтеграцію, доступ до документів, належну освіту та забезпечення житла. Європейська комісія наголосила на необхідності включення ромів у зусилля з відновлення України, покладаючи відповідальність за це на уряд, комісію та держави-члени ЄС», – підкреслила Наталія Томенко, заступниця директора «АРКА».
Рівноправна участь ромів у політичних процесах, таких як повоєнне відновлення та вступ до Європейського Союзу, має вирішальне значення не лише для самої громади, а й для України загалом. Така залученість демонструє демократичну зрілість і різноманітність України та протистоїть проросійським наративам щодо України. Під час конференції будуть запропоновані та обговорені шляхи забезпечення дотримання прав та потреб ромів у процесі відновлення України та під час вступу до Європейського Союзу, а також ролі різних зацікавлених сторін: Уряду України, міжнародної спільноти та ромського громадянського суспільства.
Відеоверсію пресконференції дивіться на нашому YouTube-каналі
See also
- A presentation of the book "Russian Colonialism 101"
- Happy holidays!
- Implementation of the Action Plan on Improving the Situation of Roma and Sinti within the OSCE area
- Two-day consultations about y of Socio-Economic Vulnerability of Roma
- Performance “Named Voices”
- Presentation of the #through_my_mind_to_your_eyes project